Učinkovitost in prihranki pri uporabi toplotne črpalke
Kakovostna toplotna črpalka je trajnostna in ekonomična rešitev za ogrevanje vašega doma, saj izkorišča brezplačno energijo iz okolice. Več informacij je na voljo ob kliku na povezavo. Če prehajate z dragejših virov ogrevanja, kot so kurilno olje ali drva, boste opazili znatne prihranke. S toplotno črpalko boste znižali stroške ogrevanja in zmanjšali vpliv na okolje, saj zmanjšuje emisije CO2 za do 60 %. Z ustrezno izolacijo lahko prehod na toplotno črpalko prinese velike prihranke. Na primer, v hiši z letno porabo kurilnega olja v višini 1800 € lahko s toplotno črpalko prihranite do 1080 € na leto. Ta naložba se izplača na dolgi rok, saj toplotna črpalka zagotavlja energetsko učinkovitost in znižanje stroškov ogrevanja.

Izbira prave vrste toplotne črpalke za vaš dom
Pri izbiri toplotne črpalke morate najprej premisliti o vrsti energenta, ki ga želite uporabljati, saj obstajajo tri glavne vrste toplotnih črpalk: voda/voda, zemlja/voda in zrak/voda. Vsaka vrsta ima svoje prednosti in prilagodljivost za specifične pogoje vašega doma, zato je pomembno izbrati najboljšo možnost, ki bo ustrezala vašim potrebam.
Toplotna črpalka voda/voda za izkoriščanje podtalnice
Toplotna črpalka voda/voda izkorišča toploto podtalne vode, ki ima tudi v zimskih mesecih temperaturo med 8 in 12°C. Ta voda se črpa iz sesalne vrtine, segreje preko toplotne črpalke in uporablja za ogrevanje. Po uporabi se voda vrne v ponorno vrtino, brez da bi se količina podtalnice zmanjšala ali onesnažila. Takšen način ogrevanja je izjemno ekonomičen, vendar zahteva močno toplotno črpalko in kakovostno podtalnico. Pred uporabo podtalnice za ogrevanje morate pridobiti vodno dovoljenje, kar je tudi pogoj za morebitne subvencije. Uporaba podtalnice je možna le v območjih, kjer je zadostna količina in kakovost vode. Če kakovost vode ni ustrezna, bo potrebna vgradnja predizmenjevalnika. Poleg tega mora biti vrtina kvalitetno izvedena, da zagotovi dolgoročno oskrbo s podtalnico.
Toplotna črpalka za ogrevanje z radiatorji: kako izbrati pravo rešitev?
Mnogi se sprašujejo, ali je ogrevanje z radiatorji možno, če nameravamo uporabiti toplotno črpalko. To ni res, saj so na voljo toplotne črpalke, ki omogočajo ogrevanje z višjimi temperaturami, celo do 65°C. Ključno je, da izberemo dovolj močno toplotno črpalko, ki omogoča dosego teh temperatur, saj večina cenejših modelov tega ne zmore. Najboljša toplotna črpalka za ogrevanje z radiatorji je tista, ki zagotavlja potrebne temperature ogrevalne vode za učinkovito delovanje sistema.
Toplotna črpalka zrak/voda
Toplotne črpalke zrak/voda so ena izmed najbolj priljubljenih rešitev za ogrevanje domov, saj omogočajo enostavno vgradnjo in so primerne za različne vrste ogrevalnih sistemov, vključno z radiatorji. Ta vrsta toplotnih črpalk črpa toploto iz zraka in jo uporablja za ogrevanje doma, vendar je pomembno, da izberete model, ki omogoča dosego višjih temperatur ogrevalne vode, ki so primerne za radiatorje.

Izkoristek sončne in geotermalne energije s toplotno črpalko zemlja/voda
Toplotna črpalka zemlja/voda izkorišča sončno toploto ter toploto, shranjeno v zemlji. V tem sistemu so cevi položene na globino približno 1,2 metra v zemljo, skozi katere kroži voda, obogatena z sredstvom proti zmrzovanju. Ta voda absorbira toploto iz zemlje, ki jo nato kompresor s pomočjo električne energije dvigne na primerno temperaturo za ogrevanje. Ta vrsta toplotne črpalke je idealna za nizkotemperaturne ogrevalne sisteme, kot so talno ogrevanje in ogrevanje sten.
Izbira primernega zemeljskega kolektorja za toplotno črpalko zemlja/voda
Pri izbiri toplotne črpalke zemlja/voda je ključnega pomena, da upoštevate kakovost in učinkovitost zemeljskega kolektorja. Nekateri proizvajalci ponujajo manjše in kompaktnejše kolektorje, ki delujejo pri nižjem grelnem številu, kar lahko privede do manjše učinkovitosti pri ogrevanju. Na trgu so že kolektorji z višjim grelnim številom, ki omogočajo boljše delovanje, tudi pri podobni učinkovitosti kot pri toplotnih črpalkah zrak/voda.
Kako deluje toplotna črpalka?
Črpalka zrak/voda deluje na podoben način kot hladilnik ali klimatska naprava, ki sprejema toploto iz okolice pri nizki temperaturi in jo oddaja pri višji temperaturi. Glavne sestavine toplotne črpalke so kompresor, uparjalnik, kondenzator, dušilni ventil in hladilni plin. Kompresor stisne hladilni plin pod visokim pritiskom, kar povzroči, da se ta segreje na višjo temperaturo. Nato kondenzator odda toploto in se ohladi na temperaturo vira toplote. Hladilni plin se nato razširi skozi dušilni ventil, pri čemer se ohladi na temperaturo vira. Na koncu uparjalnik s pomočjo vira toplote segreje hladilni plin nazaj na prvotno temperaturo, kar omogoča ogrevanje vašega doma. Ko razmišljamo o nakupu toplotne črpalke, je pomembno upoštevati tudi raven hrupa. Čeprav mnogi mislijo, da črpalka ne deluje pravilno, ker njeno delovanje ni slišno, to pogosto pomeni, da je enota zelo tiha.